• 1.jpg

Statut SBHP

S  T  A  T  U  T

SINDIKATA BH POŠTA

S  A  R  A  J  E  V  O

 

 

Sarajevo ,  2019.  godine

Na osnovu člana 12 i 14. Zakona o udruženjima i fondacijama Federacije Bosne i Hercegovine (službene novine Federacije BiH broj 45/02), Skupština Sindikata BH Pošta na petoj redovnoj sjednici održanoj u Sarajevu dana 21.04.2019.godine, donosi:

STATUT

SINDIKATA BH POŠTA

  1. I.OPŠTE ODREDBE

Ovim statutom u skladu sa članom 14 Zakona o udruženjima i fondacijama Federacije Bosne i Hercegovine (udaljem tekstu: Zakon), se uređuje:

  1. Puni i skraćeni naziv saveza i sjedište Sindikata;
  2. Ciljevi i djelatnost Sindikata;
  3. Zastupanje i predstavljanje Sindikata;
  4. Organi Sindikata, njihove ovlasti, način imenovanja i opoziva, trajanje mandata, kvorum i način glasanja, uključujući i pitanja o kojima se odlučuje kvalificiranom većinom i funkciju lica ovlaštenog da saziva skupšzinu Sindikata;
  5. Oblik i sadržaj pečata Sindikata;
  6. Oblik i sadržaj znaka ako Sindikat odluči da ima znak;
  7. Stjecanje i raspolaganje imovinom;
  8. Način donošenja finansijskog izvještaja i izvještaja o radu Sindikata;
  9. Postupak za donošenje Statuta, izmjena i dopuna Statuta i drugih općih akata Sindikata;
  10. Uvjeti i način učlanjenja, prestanak članstva kao i dužnosti i odgovornosti članova Sindikata, uvjete i postupak za pripajanje, razdvajanje, transformaciju ili prestanak rada Sindikata, pravila za raspodjelu preostale imovine u slučaju prestanka rada Sindikata;
  11. Prelazne i završne odredbe.
  1. 1.OSNOVNI PODACI

Član 1.

Sindikat BH Pošta (u daljem tekstu SBHP) je samostalno i dobrovoljno udruženje svojih članova, utemeljeno na principima demokratskog zastupanja i demokratskog predstavljanja volje radnika iz djelokruga poštanskih djelatnosti u Bosni i Hercegovini i šire, koji se udružuju u Sindikat da bi ostvarili zajedničke interese i ciljeve, u skladu sa Statutom i Zakonom o udruženjima i fondacijama i čija svrha nije sticanje dobiti.

Član 2.

SBHP je organizirano udruženje u koje se dobrovoljno, slobodnim izborom i pojedinačno, učlanjuju radnici poštanske djelatnosti, bez bilo kakve razlike, radi zaštite zajedničke afirmacije ekonomskih i radničkih interesa, te stalnog poboljšanja svog materijalnog i socijalnog položaja.

Član 3.

U okviru SBHP djeluju:

-       asocijacija mladih kao njena omladinska organizacija

-       asocijacija žena kao oblik aktivnosti žena članova SBHP.

Asocijacija mladih i asocijacija žena u osnovi prati organizaciju SBHP, a finansiraju se u okviru Finansijskog plana SBHP.

Član 4.

SBHP ima svojstvo pravnog lica .

Član 5.

SBHP je pravni sljednik Samostalnog sindikata radnika PTT Bosne i Hercegovine registrovanog u Višem sudu u Sarajevu rješenjem br. R-I-35/97 od 01.04.1997. godine. Sindikat BH Pošta je udruženje u koje su udružene Osnovne sindikalne organizacije u centrima pošta i to:

Centar pošta Bihać, Bosanska br.3, 77000 Bihać

Centar pošta Goražde, Ferida Dizdarevića br.3, 73000 Goražde

Generalna direkcija i Glavni poštanski centar Sarajevo, Obala Kulina Bana 8, 71000 Sarajevo

Centar pošta Mostar, maršala Tita 50a, 88000 Mostar

Centar pošta Sarajevo, Put Života bb, 71000 Sarajevo

Centar pošta Travnik, Prnjavor 11, 72270 Travnik

Centar pošta Tuzla, Alije Izetbegovića 29, 75000 Tuzla

Centar pošta Zenica, Kralja Tvrtka I br.2, 72000 Zenica.

Član 6.

SBHP predstavlja i zastupa predsjednik Sindikata.

U slučaju odsutnosti ili spriječenosti dolaska Predsjednika Sindikata, SBHP predstavlja i zastupa zamjenik predsjednika Sindikata kojeg/u izabere Skupština SBHP.

  1. 2.NAZIV, OBILJEŽJA I SJEDIŠTE SINDIKATA

Član 7.

Puni naziv Sindikata je SINDIKAT BH POŠTA

Skraćeni naziv Sindikata je: SBHP.

Sjedište Sindikata BH Pošta je: Sarajevo, ul.Zmaja od Bosne broj 88 71000 Sarajevo.

Član 8.

Udruženje može promijeniti naziv i sjedište Sindikata, o čemu odlučuje Skupština Sindikata,, u skladu sa Zakonom.

Član 9.

Sindikat djeluje na području Federacije Bosne i Hercegovine.

Član 10.

Sindikat BH Pošta ima pečat okruglog oblika promjera 30 mm, kao i znak/amblem i zastavu. Na akte Predsjednika Sindikata, Statutarne komisije, Nadzornog odbora, Suda časti, Centralnog sindikalnog odbora stavlja se pečat SBHP.

Pečate imaju i osnovne sindikalane organizacije po centrima pošta.

SBHP ima i amblem. Amblem SBHP je obilježje BH Pošta Sarajevo, iznad kojeg se dodaje riječ SINDIKAT.

Zastava SBHP je bijele boje, na čijoj se sredini nalazi amblem SBHP.

Zastavica SBHP je umanjena zastava Sindikata.

Član 11.

SBHP i osnovne sindikalne organizacije imaju prijemni štambilj, koji se stavlja na sve akte primljene u Sindikatu.

Štambilj je pravougaonog oblika, a sadrži znak, naziv sindikata, oznaku za broj i datum, broj priloga i drugo po potrebi.

Član 12.

Upotreba pečata, štambilja, znaka/amblema i zastave Sindikata donosi Predsjedništvo SBHP ili Centralni sindikalni odbor, posebnim aktom.

  1. II.SVRHA, CILJEVI I DJELOVANJE

Član 13.

Programski ciljevi SBHP usmjereni su na stvaranje pravnih i ekonomskih uslova koji će omogućiti adekvatnu cijenu rada, ostvarivanje radnih i socijalnih prava sindikalnog članstva.

Svrha SBHP je zaštita i zastupanje ekonomskih i socijalnih intresa svojih članova.

Sindikat djeluje na zaštiti materijalnih, socijalnih, obrazovnih, kulturnih, vjerskih i drugih neophodnih interesa članova Sindikata BH Pošta, uz međusobno uvažavanje i solidarnost, a naročito radi:

-         materijalne sigurnosti članova Sindikata,

-         socijalne sigurnosti, u okviru socijalne politike, članova Sindikata,

-         izgradnju jedinstvene strategije za kolektivno pregovaranje, potpisivanje i dosljednju primjenu Granskog kolektivnog ugovora,

-         očuvanje postojećih radnih mjesta te jačanje zapošljavanja, sukladno Zakonu.

Član 14.

Djelatnost SBHP utvrđeni su programom, a obuhvataju posebno:

-       zalaganje za zaštitu prava članova Sindikata na radu i na temelju rada, unapređenjem i stvaranjem boljih uslova rada i života, te zaštitom okoline i zdravlja članova Sindikata u skladu sa pozitivnim propisima;

-       zalaganje za aštitu članova Sindikata od bilo kojeg oblika represije i isključivosti, bilo rasne, nacionalne, vjerske, ideološke, stranačke ili pojedinačne, sukladno Zakonu;

-       omogućuje uspostavljanje ravnopravnosti polova;

-       zaštitu i promovisanje interesa mladih članova i budućih generacija;

-       zalaganje za zastupanje međusindikalne i političke demokratije, te pravne države;

-       poticanje i razvijanje stvaralačkih sposobnosti, podizanjem obrazovnog i kulturnog nivoa članstva, te stručno obrazovanju svojih članova, sukladno Zakonu;

-       primjenu zakonske regulative kojom se obezbjeđuje ekonomska i socijalna zaštita i sigurnost članstva.

Član 15.

SBHP donosi programske osnove za djelovanje, kojima se utvrđuju dugoročni i kratkoročni ciljevi i djelatnosti i razvijaju potrebne aktivnosti na drugim zadacima od interesa za članstvo.

Član 16.

SBHP će, radi ostvarivanja zajedničkih ciljeva i djelatnosti, sarađivati sa svim srodnim i nesrodnim sindikatima na prostoru Bosne i Hercegovine, a posebno sa onima s kojima može usaglasiti, odnosno uskladiti svoje djelovanje na nivou Federacije BiH, Bosne i Hercegovine i šire.

Član 17.

SBHP može biti član srodnih međunarodnih asocijacija. Odluku o učlanjenju donosi Centralni sindikalni odbor, na prijedlog Predsjedništva.

Član 18.

Rad SBHP i njegovih organa je javan.

Transparentnost rada ostvaruje se javnim djelovanjem i redovnim obavještavanjem članova i javnosti o svim važnim koja su u vezi sa radom Sindikata.

U cilju informisanja članova i javnosti, Sindikat, u skladu sa zakonom, može izdavati svoja glasila i druge publikacije, a sredstva javnog obavještavanja mogu pratiti rad Sindikata i njenih organa na svim nivoima. Odlukom o pokretanju glasila ili posebnom odlukom imenuje se uređivački odbor, odnosno odgovorni urednik glasila. U specifičnim situacijama, organi sindikata mogu isključiti javnost kada se radi o pitanjima čija bi transparentnost mogla ugroziti ostvarenje njihovih ciljeva.

  1. III.ČLANSTVO

Član 19.

Član Sindikata može postati svaki radnik iz djelokruga poštanske djelatnosti u Federaciji Bosne i Hercegovine i šire, ako prihvata Statut i programske osnove SBHP, te uredno ispunjava svoje članske obaveze.

Član 20.

Pojedinac postaje punopravan član SBHP dobrovoljnim pristupom i učlanjenjem. Osoba koja želi postati član SBHP dobrovoljno potpisuje pristupnicu i predaje je najnižem organu Sindikata kojem pripada.

Ako u dijelu preduzeća u kojem radi nema organizirane podružnice, osoba, koja želi postati član SBHP, pristupnicu dostavlja najbližoj osnovnoj sindikalnoj organizaciji (u daljem tekstu OSO).

Član 21.

Osoba koja se učlani u SBHP dobiva na korištenje člansku kartu, sa ličnim podacima. Članska karta je vlasništvo SBHP i član je dužan čuvati je. Po prestanku članstva u Sindikatu, član je dužan člansku kartu vratiti.

Član 22.

Prava člana SBHP su:

-       da sudjeluje u odlučivanju o svim bitnim pitanjima koja su u vezi sa Sindikatom, neposredno ili preko izabranih predstavnika u organima sindikata;

-       da bira i da bude biran u organe sindikata, po pravilima izbornog postupka;

-       da bude obavješten o stanju i aktivnostima Sindikata, njegovih organa;

-       da daje inicijative, prijedloge i mišljenje u vezi sa radom Sindikata i aktuelnim pitanjima koja zahtijevaju angažman istog;

-       da prilikom duže promjene boravišta (preko šest mjeseci) učestvuje u radu organizacije SBHP koja se nalazi na tom području;

Navedena i sva druga prava koja proizilaze iz prirode članstva u SBHP, član SBHP ostvaruje nakon 6 mjeseci neprekidnog članstva u ovom Sindikatu.

Član 23.

Dužnosti člana sindikata su:

-         da djeluje u skladu sa Programom, Statutom i drugim aktima Sindikata,

-         da se aktivno zalaže za ostvarivanje ciljeva Sindikata,

-         da u institucijama, u kojima predstavlja svoj matični Sindikat, dosljedno zastupa programska opredjeljenja i stavove organa Sindikata,

-         da plaća članarinu,

-         da provodi odluke organa Sindikata,

-         da čuva i unapređuje ugled Sindikata.

Odgovornost članova Sindikata reguliše se posebnim pravilnikom, kojeg donosi Predsjedništvo SBHP ili Centralni sindikalni odbor.

Član 24.

Članstvo u Sindikatu BH Pošta prestaje:

-        istupom iz istog na vlastiti zahtjev (ukoliko se lice samovoljno iščlani iz SBHP, nema pravo na ponovno učlanjenje u isti u periodu od 6 mjeseci počev od dana dobrovoljnog iščlanjenja);

-        isključenjem zbog djelovanja suprotnog Programu, Statutu i interesima Sindikata (u slučaju isključenja člana Sindikata zbog djelovanja suprotnog Programu, Statutu i interesima Sindikata, lice gubi pravo na ponovno učlanjenje u SBHP);

-        prestankom radnog odnosa po bilo kom osnovu u skladu sa ZOR FBiH

-        smrću člana

Prestankom članstva u SBHP po bilo kojem gore navedenom osnovu licu izabranom u organima Sindikata prestaje djelovanje i rad. Ako djeluje sa stranačke pozicije i time nanosi štetu Sindikatu, slijedi mu isključenje.

Član 25.

Odluku o isključenju iz članstva zbog djelovanja suprotnog Programu, Statutu i interesima Sindikata, donosi osnovna sindikalna organizacija na prijedlog sindikalne podružnice. Prije donošenja odluke, omogućit će se članu Sindikata protiv koga se postupak vodi, da obrazloži svoja stajališta i podnese potrebne dokaze u svoju odbranu.

Odluku o isključenju iz članstva mogu donijeti Centralni sindikalni odbor te Predsjedništvo Sindikata.

Protiv odluke o isključenju može se podnijeti žalba u roku od petnaest dana od primitka odluke.

O žalbi odlučuje Sud časti Sindikata. Odluka Suda časti je konačna i ne može se pobijati pred drugim organima Sindikata.

  1. IV.ORGANIZACIJA SINDIKATA BH POŠTA
  2. A)ORGANI I RADNA TIJELA SINDIKATA BH POŠTA

Član 26.

Organi Sindikata BH Pošta su:

-         Skupština

-         Centralni sindikalni odbor

-         Predsjednik

-         Zamjenik Predsjednika

-         Predsjedništvo

-         Nadzorni odbor

-         Statutarna komisija

-         Sud časti

-         Asocijacija mladih

-         Asocijacija žena

  1. 1.SKUPŠTINA

Član 27.

Najviši organ SBHP je Skupština.

Jedan broj delegata Skupštine se bira, a jedan broj se određuje prema položaju. Delegati Skupštine biraju se u Sindikalnim podružnicama i Osnovnim sindikalnim organizacijama. Prema položaju, delegati Skupštine su: Predsjedavajući Skupštine, Predsjednik sindikata, Zamjenik Predsjenika, članovi Centralnog sindikalnog odbora, Predsjedništva, Nadzornog odbora, Statutarne komisije i Suda časti.

Broj, način izbora i kriterije za izbor delegata Skupštine utvrđuje Centralni sindikalni odbor Pravilnikom o izbornom postupku ili Odlukom.

Član 28.

Skupština SBHP:

-       usvaja Program rada Sindikata BH Pošta

-       usvaja Statut Sindikata BH Pošta

-       ocjenjuje rad Sindikata BH Pošta i njegovih organa između dvije Skupštine (izvještaj o radu Predsjednika Sindikata, Centralnog sindikalnog odbora, Nadzornog odbora, Statutarne komisije i Suda časti).

-       bira Predsjednika Sindikata

-       bira zamjenika Predsjednika

-       bira Centralni sindikalni odbor

-       bira Nadzorni odbor

-       bira Statutarnu komisiju

-       bira Sud časti

-       donosi druge akte općeg karaktera.

Član 29.

Program rada i Statut SBHP, kao i njihove izmjene i dopune, donose se dvotrećinskom većinom evidentiranih, prisutnih delegata na Skupštini.

U specifičnim situacijama iz stava jedan ovoga člana, izmjene i dopune Statuta Sindikata BH Pošta Sarajevo može donijeti i Centralni sindikalni odbor.

Član 30.

Skupština može biti redovna i vanredna.

Redovna Skupština održava se svake četiri godine, a prema ukazanoj potrebi, može se održati i ranije (vanredna Skupština).

Odluku o sazivanju Skupštine donosi Centralni sindikalni odbor.

Inicijativu za sazivanje vanredne Skupštine može podnijeti jedna trećina osnovnih sindikalnih organizacija ili jedna trećina članova Centralnog sindikalnog odbora.

Za odluke osnovnih sindikalnih organizacija iz prethodnog stava dovoljna je odluka izvršnog organa te organizacije.

  1. 2.CENTRALNI SINDIKALNI ODBOR

Član 31.

Centralni sindikalni odbor je najviše tijelo Sindikata između dva zasijedanja Skupštine.

Odluku o formiranju Centralnog sindikalnog odbora donosi Skupština SBHP, a sastav i broj članova Centralnog sindikalnog odbora utvrđuje se Pravilnikom o izbornom postupku ili Odlukom.

Član 32.

Centralni sindikalni odbor se saziva po potrebi, a najmanje dva puta godišnje. Predsjednik SBHP će obavezno sazvati sjednicu ako to zatraži najmanje jedna trećina članova Centralnog sindikalnog odbora.

Član 33.

Između dva zasijedanja Skupštine, Centralni sindikalni odbor može kooptirati odgovarajući broj članova radi popune upražnjenih mjesta. Kooptiranje se vrši sa liste kandidata koju su predložile Osnovne sindikalne organizacije i o kojoj je glasala Skupština Sindikata, kada se odlučivalo o formiranju Centralnog sindikalnog odbora. Ukoliko na listi nema drugih kandidata ili su postojeći po mišljenju Centralnog Sindikalnog Odbora u međuvremenu postali nepodobni za izbor u organe Sindikata BH Pošta, utvrdit će se novi prijedlozi kandidata.

Član 34.

Centralni sindikalni odbor:

-         utvrđuje prijedloge dokumenata i drugih akata iz djelokruga rada SBHP

-         donosi odluke od posebnog značaja, između dvije skupštine

-         donosi opće akte Sindikata utvrđene ovim Statutom

-         brine o provođenju odluka, odnosno drugih akata Skupštine SBHP

-         bira i druge organe i funkcionere u skladu sa ovim Statutom

-         imenuje odbore i komisije za proučavanje i izvršavanje pojedinih zadataka iz svoje nadležnosti, razmatra njihovo izvršenje, razmatra i usvaja izvještaj o finansijskom poslovanju Sindikata

-         razmatra i donosi godišnji finansijski plan Sindikata

-         prati primjenu Kolektivnog ugovora u Preduzeću

-         odlučuje o redovnim i vanrednim pravnim lijekovima iz domena Sindikata, a koje donosi ili menadžment ili osnivač Preduzeća

-         ima i druga ovlaštenja i obaveze koje mu Skupština Sindikata stavi u nadležnost.

  1. 3.PREDSJEDNIK SINDIKATA

Član 35.

Predsjednik Sindikata:

-         predstavlja i zastupa Sindikat

-         saziva i učestvuje u radu Predsjedništva Sindikata, i radu Centralnog sindikalnog odbora, s pravom glasa

-         pokreće pred organima Sindikata rješavanje sindikalnih i drugih važnih pitanja

-         koordinira rad svih organa Sindikata i brine se o provođenju njihovih odluka, zaključaka i drugih akata

-         otvara Skupštinu SBHP

-         podnosi periodične, kao i po zahtjevu, izvještaje o svom radu Centralnom sindikalnom odboru i Skupštini Sindikata

-         obavlja druge poslove koje mu povjeri Skupština i Centralni sindikalni odbor
Sindikata BH Pošta

Predsjednik može ovlastiti zamjenika predsjednika sindikata ili, u njegovoj odsutnosti, jednog od članova Predsjedništva sindikata da saziva i vodi sjednice Predsjedništva.

  1. 4.ZAMJENIK PREDSJEDNIKA SINDIKATA

Član 36.

SBHP ima zamjenika predsjednika Sindikata.

Zamjenik Predsjednika Sindikata kojeg/u je izabrala Skupština SBHP, zamjenjuje predsjednika Sindikata u slučaju njegove odsutnosti, spriječenosti ili nemogućnosti da obavlja svoju funkciju i tada ima prava, ovlaštenja i odgovornosti predsjednika Sindikata.

Zamjenik Predsjednika Sindikata obavezan je prisustvovati svim sjednica Predsjedništva Sindikata.

  1. PREDSJEDNIŠTVO SINDIKATA
  2. Član 37.

Izvršni organ Sindikata je Predsjedništvo, koje ukupno broji deset (10) članova (Predsjednik SBHP, Zamjenik i Predsjednici OSO).

Član 38.

Predsjedništvo Sindikata:

-         izvršava odluke i provodi stavove Skupštine i Centralnog sindikalnog odbora

-         utvrđuje nacrte odluka i drugih akata koje donose Skupština te prijedloge akata koje donosi Centralni sindikalni odbor u okviru svojih ovlaštenja

-         provodi sve aktivnosti na osnovu rada Sindikata

-         vodi brigu i raspolaže imovinom Sindikata u skladu sa Statutom i drugim općim aktima Sindikata (donošenjem pojedinačnih ili općih odluka, zaduženja i sl.)

-         prati realizaciju Finansijskog plana

-         donosi Pravilnik o organizaciji stručne službe Sindikata, Pravilnik o materijalno-finansijskom poslovanju i druge opće akte Sindikata, za koje je ovlašten Statutom ili odlukom Centralnog sindikalnog odbora te druge nadležnosti utvrđene Statutom i drugim općim aktima, u okviru odluka i naloga Skupštine i Centralnog sindikalnog odbora.

Član 39.

Članovi Predsjedništva SBHP preuzimaju zaduženja po pojedinim oblastima i odgovorni su za praćenje rada Sindikata u svakoj od njih.

Odluku o zaduženjima donosi Predsjedništvo Sindikata na prijedlog Predsjednika Sindikata.

Član 40.

Predsjedništvo Sindikata posebnim odlukama uređuje osnivanje i donosi odluku o pokretanju i izdavanju glasila i drugih publikacija Sindikata.

U tom smislu Predsjedništvo može urediti osnivanje i drugih interesnih organizacija i udruženja koje nisu u suprotnosti sa Zakonom o radu, Općim i granskim Kolektivim ugovorom.

  1. 7.NADZORNI ODBOR

Član 41.

Nadzorni odbor nadzire materijalno-finansijsko poslovanje Sindikata u cjelini i svih njegovih organizacionih dijelova.

Nadzorni odbor postupa po svojoj inicijativi ili na zahtjev Centralnog sindikalnog odbora i Predsjednika Sindikata.

Nadzorni odbor broji od tri (3) do pet (5) članova, izabranih na Skupštini.

Predsjednika i zamjenika predsjednika Nadzornog odbora biraju članovi nadzornog odbora međusobno.

Predsjednik i zamjenik predsjednika Nadzornog odbora mogu da prisustvuju svim sjednicama Predsjedništva Sindikata i Centralnog sindikalnog odbora. Po potrebi, Nadzorni odbor može imati i stručne timove za različite oblasti svog rada.

Član 42.

Prilikom razmatranja izvještaja ili informacije o materijalno-finansijskom poslovanju Sindikata, odnosno finansijskog plana, obavezno će se zatražiti mišljenje Nadzornog odbora.

Dokument iz predhodnog stava, koji ne podrži Nadzorni odbor, vraća se obrađivaču na doradu sa njihovim sugestijama i primjedbama, a može biti ponovo razmatran nakon otklanjanja dodatnih primjedbi Nadzornog odbora.

Član 43.

Za svoj rad, Nadzorni odbor i njegovi članovi odgovorni su Skupštini Sindikata i Centralnom sindikalnom odboru.

  1. 8.STATUTARNA KOMISIJA

Član 44.

Statutarna komisija broji od tri (3) do pet (5) članova izabrana na Skupštini.

Predsjednika zamjenika predsjednika Statutarne komisije biraju članovi Statutarne komisije međusobno.

Član 45.

Statutarna komisija:

-         daje tumačenje i obrazloženje primjene odredbi ovog Statuta

-         ocjenjuje usklađenost odluka organizacija i tijela SBHP sa odredbama ovog Statuta

-         analizira primjenu Statuta i predlaže Predsjedništvu, Centralnom sindikalnom odboru i Skupštini njegove izmjene, poništenje i dopune

-         obavlja i druge poslove u vezi sa primjenom odredbi ovog Statuta

-         najmanje jednom godišnje izvještava Centralni sindikalni odbor o primjeni odredbi ovog Statuta

-         inicira promjene radi usaglašavanja Statuta sa zakonima, Općim i granskim Kolektivnim ugovorom i važećim propisima

-         Predsjednik i zamjenik predsjednika Statutarne komisije može da prisustvuje svim sjednicama Predsjedništva Sindikata i Centralnog sindikalnog odbora.

Član 46.

Za svoj rad Statutarna komisija i njeni članovi odgovorni su Skupštini, a između dva skupštinska zasijedanja odgovorni su Skupštini i Centralnom sindikalnom odboru Sindikata.

  1. 9.SUD ČASTI

Član 47.

Sud časti rješava žalbe u vezi sa odlukama o izricanju mjera odgovornosti, kao i druge slučajeve koji su mu dati u nadležnost, Statutom ili drugim općim aktom Sindikata.

Sastoji se od Predsjednika, zamjenika Predsjednika i tri člana.

Radi u Vijeću od najmanje tri člana uključujući i Predsjednika Vijeća.

Sastav Vijeća za svaki slučaj određuje Predsjednik Suda časti.

U postupku pred Sudom časti, shodno će primjeniti odredbe općih propisa koje reguliraju utvrđivanje odgovornosti (npr. disciplinski postupak i sl.).

  1. 10.ASOCIJACIJE

Član 48.

Sindikat svoje aktivnosti ostvaruje i kroz asocijaciju žena i asocijaciju mladih.

Asocijacije donose svoje programe rada koje usvajaju u okvirima svojih organa, a konačnu saglasnost na iste daje Centralni sindikalni odbor.

Asocijacije biraju svoje predsjednike koji su po funkciji članovi Centralnog sindikalnog odbora bez prava glasa.

  1. B)TERITORIJALNA ORGANIZACIJA SINDIKATA BH POŠTA
  1. 1.SINDIKALNA PODRUŽNICA

Član 49.

Sindikalna podružnica je osnovni oblik organizacije SBHP, a po pravilu obuhvata teritoriju jedne općine i, prema postojećoj organizaciji JP BH Pošta Sarajevo, teritoriju jedne općinske pošte ukoliko broji najmanje 20 (dvadeset) članova Sindikata. U protivnom pridružuje se drugim Općinskim poštama.

Izuzetno, iz stava jedan ovog člana mogu se formirati dvije sindikalne podružnice za područje jedne općinske pošte ukoliko ista ima više od stotinu (100) registrovanih članova Sindikata.

Organi sindikalne podružnice su: Skupština i sindikalni povjerenik.

Skupštinu podružnice čine svi aktivni članovi sindikata u skladu sa stavom 1 i 2 ovog člana.

Skupština iz svog članstva bira svog povjerenika i delegate za Skupštinu OSO-e.

Izbor povjerenika može biti javan ili tajni i, po pravilu, izabran je onaj povjerenik koji dobije natpolovičnu većinu glasova članova Skupštine.

Natpolovična većina odnosi se na obavezno prisustvo 2/3 kvoruma.

Član 50.

Skupština sindikalne podružnice može izabrati i izvršni odbor sindikalne podružnice, ukoliko ista broji više od 20 (dvadeset) članova Sindikata.

Izvršni odbor broji od tri do pet članova uključujući i sindikalnog povjerenika podružnice.

  1. 2.OSNOVNA SINDIKALNA ORGANIZACIJA

Član 51.

Osnovne sindikalne organizacije se, u načelu, organiziraju u okviru organizacijskih dijelova Preduzeća.

Osnovne sindikalne organizacije su:

Centar pošta Bihać, Bosanska br.3, 77000 Bihać

Centar pošta Goražde, Ferida Dizdarevića br.3, 73000 Goražde

Generalna direkcija i Glavni poštanski centar Sarajevo, Obala Kulina Bana 8, 71000 Sarajevo

Centar pošta Mostar, maršala Tita 50a, 88000 Mostar

Centar pošta Sarajevo, Put Života bb, 71000 Sarajevo

Centar pošta Travnik, Prnjavor 11, 72270 Travnik

Centar pošta Tuzla, Alije Izetbegovića 29, 75000 Tuzla

Centar pošta Zenica, Kralja Tvrtka I br.2, 72000 Zenica.

Član 52.

Osnovna sindikalna organizacija djeluje u ime svojih članova radi neposrednog ostvarivanja prava osiguranih zakonom o radu, Kolektivnim ugovorom, Pravilnikom o radu i općim akatima, te djeluje po svim pitanjima u vezi s interesima i za zaštitom svih sindikalnih članova i Sindikata u cjelini.

Osnovna sindikalna organizacija je samostalna u riješavanju pitanja iz djelokruga i načina svog rada. Svoj rad i unutrašnje ustrojstvo, osnovna sindikalna organizacija uređuje Pravilnikom ili odlukama osnovne sindikalne organizacije koje donosi nadležno tijelo osnovne sindikalne organizacije. Osnovne sindikalne organizacije svojim pravilnikom ili odlukama uređuju teritorijalno ustrojstvo, obuhvatajući pripadajuće podružnice, a prema broju članova u podružnicama.

Član 53.

Pravilnik ili Odluka o organizaciji i načinu rada osnovne sindikalne organizacije moraju biti u skladu sa ovim Statutom.

Član 54.

Osnovna sindikalna organizacija svoju samostalnost ostvaruje i kroz samostalno finansijsko poslovanje. Samostalnost se odnosi na raspolaganje pripadajućeg dijela članarine i drugih materijalno -finansijskih sredstava koje osnovna sindikalna organizacija ostvari kroz svoju aktivnost. Osnovna sindikalna organizacija ima i zaseban transakcijski račun i blagajnu.

Član 55.

Organizacija i djelovanje članova u osnovnoj sindikalnoj organizaciji, ostvaruje se kroz tijela osnovne sindikalne organizacije i to:

  • Skupštinu
  • Sindikalni odbor
  • Predsjednika osnovne sindikalne organizacije
  • Sekciju asocijacije mladih
  • Sekciju asocijacije žena

Član 56.

Najviši organ osnovne sindikalne organizacije čini Skupština.

Skupštinu čine delegati Skupštine. Broj delegata utvrđuje se tako što se na svakih dvadeset započetih aktivnih članova Sindikata bira po jedan delegat. Skupština bira Predsjednika osnovne sindikalne organizacije. Izbor Predsjednika osnovne sindikalne organizacije vrši se iz reda izabranih povjerenika sindikalnih podružnica i to, po pravilu između više kandidata, a na osnovu pristiglih prijedloga iz sindikalnih podružnica. Nakon provedenog izgornog postupka u sindikalnim podružnicama, na samoj izbornoj Skupštini OSO svaki se delegat ima pravo kandidovati ukoliko prije zaključenja kandidacijske liste dobije pismenu podršku 1/3 evidentiranih delegata za Skupštinu OSO.

Izbor se može vršiti javnim ili tajnim glasanjem. Izabran je onaj koji dobije najveći broj glasova obavezno prisutne 2/3 kvoruma evidentiranih delegata. Mandat Skupštine je četiri godine.

Član 57.

Skupština osnovne sindikalne organizacije raspravlja i odlučuje o:

  • organizaciji osnovne sindikalne organizacije u skladu sa unutrašnjom organizacijom
  • razmatra finansijski izvještaj za predhodni period
  • načinu, metodama i ciljevima sindikalnog djelovanja
  • programskim osnovama i programu rada OSO
  • radu i aktivnostima sindikalnih povjerenika, odnosno odbora OSO
  • inicijativama prema višim organima Sindikata
  • finansijskom planu OSO
  • završnom računu OSO
  • sva druga pitanja u skladu sa Statutom i općim aktima Sindikata.

Svi organi sindikata se biraju iz reda delegata prisutnih na Skupštini.

Član 58.

Nakon izbora, Predsjednik OSO je dužan da u što kraćem roku održi konstituirajuću sjednicu i na istoj predloži kandidate za organe Sindikata.

Sindikalni povjerenici su dužni održavati stalni kontakt sa članovima radi međusobnog informiranja, zauzimanja stavova u vezi s pojedinim interesnim pitanjima za članove ili dogovorima za akcije Sindikata.

U svom sindikalnom radu, povjerenik je dužan pridržavati se sindikalnog kodeksa ponašanja, usavršavati svoja sindikalna znanja, graditi kolegijalni pristup prema svakom članu, primjerno zastupati interese članova i članstva i učlanjivati nove kandidate u Sindikat.

Sindikalni povjerenik uživa zaštitu svojih sindikalnih prava i sloboda utvrđenih zakonom i Kolektivnim ugovorom.

Član 59.

Između dva zasijedanja Skupštine osnovne sindikalne organizacije, najviši organ osnovne sindikalne organizacije je Sindikalni odbor.

Sindikalni odbor čine svi izabrani povjerenici sindikalnih podružnica.

Konačnu verifikaciju na izbor sindikalnog odbora OSO daje Skupština.

Tek po verifikaciji od strane Skupštine Sindikalni odbor Osnovne sindikalne organizacije smatra se izabranim.

Član 60.

Sindikalni odbor OSO ima sljedeće ovlasti:

  • Sindikalnim Odborom rukovodi Predsjednik OSO
  • razmatra aktuelne prilike na svom području i utvrđuje smjernice za dalji rad
  • razmatra i usvaja izvještaje o radu OSO i njenih organa i program rada OSO
  • usvaja finansijski izvještaj i finansijski plan OSO
  • priprema i organizira sindikalne manifestacije
  • vodi aktivnosti u vezi s direktnom i indirektnom zaštitom članstva i humanitarne aktivnosti, kako lične tako i kolektivne
  • po potrebi bira i druga radna tijela OSO za ciljano provođenje sindikalne aktivnosti
  • za svoj rad odgovoran je Skupštini OSO
  • ima i druga ovlaštenja i odgovornosti u skladu sa Programom i Statutom Sindikata.

Član 61.

OSO ima Predsjednika OSO.

Predsjednik OSO bira se na Skupštini OSO, te predstavlja i zastupa OSO pred drugim tijelima Sindikata. Za svoj rad Predsjednik je odgovoran Sindikalnom odboru OSO i Skupštini OSO.

3. POVJERENIK I POVJERENIŠTVO

Član 62.

Kada u nekoj sindikalnoj podružnici ili OSO nisu izabrani organi Sindikata ili isti organi ne djeluju, Predsjedništvo Sindikata ili Centralni sindikalni odbor može za tu organizaciju imenovati povjerenika ili povjereništvo, koje će voditi sve poslove SBHP do izbora organa Sindikata za taj organizacioni nivo. Povjerenik, odnosno povjereništvo, imenuje se na periodu do godinu dana, odnosno sve dok za to postoji potreba, a moguće ga je obnavljati.

Povjereništvo se imenuje i kada 1/3 članstva OSO otkaže poslušnost i zatraži glasanje o povjerenju njenog rukovodstva.

  1. C)STRUCNA SLUŽBA SINDIKATA BH POŠTA

Član 63.

Za obavljanje administrativnih, materijalno-tehničkih i finansijskih poslova u Sindikatu BH Pošta obrazuje se stručna služba Sindikata.

Član 64.

Stručnu službu sindikata čine: sekretar i blagajnik sindikata, koje imenuje Predsjedništvo ili Centralni sindikalni odbor na prijedlog presjednika sindikata.

Mandat sekretara i blagajnika je 4 (četiri) godine uz mogućnost novog izbora.

Sekretar sindikata

Član 65.

U okviru svojih ovlaštenja sekretar obavlja sljedeće:

-       vodi knjigu protokola Sindikata

-       prisustvuje svim sjednicama Predsjedništva i Centralnog odbora te o istima pravi zapisnik

-       izvršava zadatke Predsjednika koje mu je Predsjednik povjerio ili samostalno radi na provođenju odluka Skupštine, Centralnog sindikalnog odbora, Predsjedništva i Predsjednika

-       priprema, organizira i sudjeluje u izradi materijala za sjednice organa i sačinjava zapisnike

-       sarađuje sa predsjednicima OSO, te prati aktivnosti članstva i učlanjivanje u SBHP.

-       brine o realizaciji Odluka Skupštine, Centralnog sindikalnog odbora, Predsjedništva i Predsjednika

-       Obavlja i druge poslove u skladu sa Statutom i drugim aktima SBHP, te odlukama Skupštine, Centralnog sindikalnog odbora, Predsjedništva i Predsjednika sindikata.

Blagajnik sindikata

Član 66.

Blagajnik u okviru svojih ovlaštenja obavlja sljedeće:

  • brine o finansijsko-materijalnom poslovanju SBHP i o sindikalnoj imovini
  • koordinira sa Sekretarom i Predsjednikom Sindikata kao i Predsjednicima i blagajnicima iz drugih OSO
  • Obavlja sve druge finansijeske poslove u skladu sa Statutom i općim aktima Sindikata, i drugim zakonskim propisima.
  1. D)IZBORI I RAD ORGANA SINDIKATA BH POŠTA

 

Član 67.

Izbori u Sindikatu mogu biti redovni i vanredni.

Redovni izbori za sve organe Sindikata održavaju se svake četvrte godine.

Prije održavanja redovne Skupštine Sindikata provode se izbori za sve organe, počev od sindikalne podružnice pa nadalje.

Odlukom o sazivanju Skupštine koju donosi CSO utvrdit će se i okvirni plan izbornih radnji u Sindikatu. Centralni sindikalni odbor može odlučiti da se izbori u organizacijskim teritorijalnim jedinicama Sindikata odlože poslije Skupštine Sindikata, ukoliko će Skupštini biti predložene značajnije izmjene Statuta u pogledu organiziranja Sindikata na tim nivoima.

U ovom slučaju, istom odlukom Centralnog sindikalnog odbora mandat ovih organa će biti produžen, ali ne više od šest mjeseci nakon održavanja Skupštine.

Skupština Sindikata ima predsjednika Skupštine, kojeg prije održavanja Skupštine imenuje Centralni odbor, na period do 4 (četiri) godine.

Član 68.

Predsjednik skupštine sindikata

Predsjednik Skupštine Sindikata ima sljedeća ovlaštenja i obaveze:

  • pismenim putem, dostavlja delegatima prijedlog dnevnog reda i pripremni   materijal, najmanje 10 (deset) dana prije održavanja Skupštine
  • predlaže dnevni red Skupštine
  • predlaže Poslovnik o radu Skupštine
  • rukovodi radom Skupštine
  • potpisuje akte koje donese Skupština Sindikata
  • vrši druge poslove u skladu sa Statutom, Poslovnikom i drugim općim aktima

Član 69.

Vanredne izbore, koji se ne provode u Sindikatu u cjelini, određuje neposredno viši organ Sindikata, odnosno drugi organ u skladu sa Statutom i Pravilima izbornog postupka.

Vanredni izbori se provode ukoliko okolnosti ukazuju da se odnosi i stanje u Sindikatu, pojedinim njegovim organima nižeg nivoa, Podružnicama i OSO ne mogu riješiti na drugi način prije isteka mandata.

Sazivanje vanredne Skupštine Sindikata ne mora da znači vanredno provođenje izbora u Sindikatu u cjelini, osim ako odlukom o sazivanju Skupštine nije drugačije određeno.

 

Član 70.

Izbori za sve organe i funkcionere u Sindikatu provode se javnim ili tajnim glasanjem, između više kandidata, ili u slučajevima kada je ovim Statutom predviđeno, glasanjem o listi u cjelini (za listu ili protiv nje). Izbori se provode po jedinstvenom izbornom postupku, propisanom izbornim pravilima. Pravila izbornog postupka u Sindikatu donosi Centralni sindikalni odbor.

Pravilima se može predvidjeti da se za neke organe glasa aklamacijom.

Član 71.

Svi kandidati za organe i funkcije u Sindikatu moraju uživati ugled u sredini gdje rade i žive i ispoljavati odanost programskim principima i ciljevima Sindikata.

Prilikom evidentiranja kandidata, izbora sindikalnih povjerenika, predsjednika osnovnih sindikalnih organizacija, predsjednika Sindikata BH POŠTA, te izbora članova organa Sindikata BH POŠTA, u skladu sa Statutom SBHP.

Prilikom evidentiranja i izbora sindikalnih povjerenika, predsjednika osnovnih sindikalnih organizacija, predsjednika SBHP, te izbora članova organa SBHP obavezno će se uzeti u obzir sljedeće:

  • niti jedan kandidat neće biti izabran suprotno članu 67. Statuta SBHP;
  • niti jedan kandidat ne može biti izabran ukoliko je pravosnažnom sudskom presudom odgovoran za krivično djelo iz rada i po osnovu rada;
  • niti jedan kandidat ne može biti izabran ukoliko je disciplinski kažnjavan zbog utvrđenih propusta u radu unutar „JP BH POŠTA“ d.o.o. Sarajevo, pod uslovom da je izrečena mjera pravosnažna;
  • niti jedan kandidat, niti izabranik u organima SBHP i u organima OSO ne može biti predsjednik niti član užeg rukovodstva bilo koje parlamentarne ili izvan parlamentarne stranke, na nivou za koji se kandidat bira;
  • U skladu sa naprijed utvrđenim kriterijima, svaka OSO, može za predsjednika SBHP kandidovati samo jednog kandidata, ili iz reda svoje OSO ili iz reda drugih OSO;
  • za predsjednika SBHP i u sindikalne organe ne mogu se kandidovati niti mogu biti izabrana lica koja su članovi Upravnog odbora, poslovodnog organa, Nadzornog odbora, te radnici koje je poslodavac ovlastio da ga zastupaju u odnosima sa radnicima.

Član 72.

Svi članovi organa Sindikata i svi izabrani nosioci funkcija u njoj odgovaraju za svoj rad i mogu biti opozvani, odnosno razriješeni dužnosti. Opozivi se vrše po istom postupku kao i izbor.

U slučaju kada je organ, Predsjednik ili član organa Sindikata bilo kojeg nivoa, po mišljenju predlagača, izgubio povjerenje izbornog tijela zbog grešaka u radu ili stanja u organu za čiji rad je odgovoran, može se provesti postupak provjere povjerenja. Pravilima izbornog postupka bliže će se regulisati opoziv i provjera povjerenja u Sindikatu. Provjeru vrši CSO, Predsjedništvo, Nadzorni odbor ili Statutarna komisija SBHP.

Član 73.

Članovima Sindikata koji djeluju suprotno Programu, Statutu i drgim općim aktima Sindikata i time bitno narušavaju ugled ili nanose štetu Sindikatu, mogu se izreći mjere odgovornosti, i to:

-         javni ukor,

-         ukor pred isključenje iz Sindikata,

-         isključenje iz Sindikata,

Postupak utvrđivanja odgovornosti je hitan, a provode ga odgovarajući organi u skladu sa ovim Statutom.

Član 74.

Ukoliko bi daljnji rad i prisustvo u organima Sindikata člana protiv koga je pokrenut postupak odgovornosti u Sindikatu mogli nanijeti štetu istom, može mu se i prije okončanja postupka izreći suspenzija (udaljenje iz organizacijske jedinice), koja vrijedi do donošenja konačne odluke.

Član 75.

Odluke organa Sindikata obavezne su za članstvo Sindikata.

Odluke organa višeg nivoa organizacije Sindikata obavezne su za organe nižeg nivoa organiziranja.

Član 76.

Mandat svih izabranih organa Sindikata traje četiri godine.

Član 77.

Svaki organ Sindikata može zasijedati i odlučivati kada je na sjednici prisutno više od polovine ukupnog broja njegovih članova. Odluka se donose većinom glasova prisutnih članova, ako Statutom ili drugim općim aktom nije drugačije određeno. Kada organi Sindikata zasijedaju u funkciji izbornog tijela, odluke se donose u skladu sa Pravilima izbornog postupka.

Član 78.

Članovi neposredno viših organa Sindikata učestvuju u radu neposredno niži organa istog, a ovi su ih dužni o svojim zasijedanjima redovno i blagovremeno obavještavati.

Član 79.

Svi organi Sindikata, i na svim nivoima, donijeti će poslovnike o radu u kojima će, u skladu s ovim Statutom, urediti pravila svog rada i o tome pismeno izvijestiti više organa Sindikata.

Član 80.

Predsjednik Sindikata ima pravo zaustaviti izvršenje odluke i/ili drugih akata organa Sindikata na nižim nivoima, za koje smatra da su u suprotnosti sa Programom, Statutom i drugim odlukama organa Sindikata, čija bi primjena nanijela štetu ugledu i/ili drugu štetu istom. U ovim slučajevima Predsjednik je dužan bez odlaganja izvijestiti Predsjedništvo Sindikata, koje je odluku o tome dužno donijeti u roku od 30 (trideset) dana od prijema obavijesti.

Član 81.

Predsjedništvo Sindikata ima pravo razriješiti ovlasti osnovnu sindikalnu organizaciju i sindikalnu podružnicu, ako ocijeni da djeluju u suprotnosti sa Programom, Statutom i drugim odlukama organa Sindikata i time ugrožavaju ugled ili nanose drugu štetu istom.

Kada razriješi neku od organizacija iz stava jedan ovog člana, Predsjedništvo će imenovati povjerenika i povjereništvo koje će voditi poslove razriješenog organa do novog izbora.

Protiv ovih odluka žalba se može podnijeti Centralnom sindikalnom odboru u roku od 15 dana.

Žalba ne odlaže izvršenje.

Član 82.

Za povjerenika ili člana povjereništva iz člana 62, kao i predhodnog člana, može se imenovati i član Sindikata koji organizacijski ne pripada organizaciji Sindikata za koju se povjerenik ili povjereništvo imenuju.

Član 83.

U hitnim slučajevima, Predsjedništvo Sindikata može donositi odluku iz nadležnosti Centralnog sindikalnog odbora.

Donesene odluke podnose se na odobrenje na prvom narednom zasjedanju višeg organa.

6. MATERIJALNO-FINANSIJSKO POSLOVANJE

Član 84.

Sindikat ostvaruje prihode od:

-         članarine,

-         donacije od JP BH Pošta do.o. Sarajevo,

-         prihoda od imovine u vlasništvu Sindikata,

-         iz osnova privredne djelatnosti (humanitarne aktivnosti, izdavačku i marketinšku djelatnost i drugo, u skladu sa zakonom),

-         organiziranja različitih priredaba ,

-         dobrovoljnih priloga pravnih i fizičkih lica i na drugi, Zakonom dozvoljen, način.

7. NAČIN DONOŠENJA FINANSIJSKOG IZVJEŠTAJA I IZVJEŠTAJA O RADU

Član 85.

Skupština Sindikata, na redovnoj godišnjoj Skupštini usvaja finansijski izvještaj i izvještaj o radu Sindikata, za prethodnu godinu.

Sindikat je dužan da uredno vodi poslovne knjige sukladno opće prihvaćenim računovodstvenim principima i da sastavlja financijske izvještaje sukladno relevantnim zakonima.

Član 86.

Finansijsko poslovanje Sindikata obavlja se putem transakcijskih računa i blagajne.

Primitak i izdatak sredstava može se izvršiti samo na osnovu uredno pisanih naloga, snadbjevenih potpunom dokumentacijom.

Svaka promjena mora biti odmah evidentirana u knjigovodstvu, u skladu sa zakonom i računovodstvenim standardima.

Finansijsko poslovanje Sindikata uređuje se posebnim pravilnikom.

Član 87.

U sjedištu Sindikata, u rokovima utvrđenim Zakonom ili odlukama Skupštine, ili Nadzornog odbora Sindikata, obavezno se čuvaju sljedeći dokumenti: Statut Sindikata, godišnji obračun poslovanja Sindikata, sa bilansom uspjeha, bilansom stanja, zapisnici i odluke Skupštine, Nadzornog Odbora, Statutarne komisije i Centralnog sindikalnog odbora, akti tekuće korespondencije i drugi akti vezani za rad i poslovanje Sindikata.

Član 88.

Sindikat može, u skladu sa Zakonom, osnivati Podružnice, privredna društva i druge organizacije za obavljanje privrednih, uslužnih i drugih djelatnosti, radi ostvarivanja dobiti u ime i za račun svoga članstva.

Odluku o osnivanju društva donosi Centralni sindikalni odbor SBHP.

Ukoliko je Zakonom dopušteno, CSO SBHP može dati saglasnost organima nižih organizacionih jedinica Sindikata da osnivaju privredna društva.

CSO SBHP, odnosno odgovarajući organ nižih organizacionih jedinica Sindikata, će najmanje jedanput godišnje razmatrati informaciju o poslovanju privrednog društva.

  1. V.TRAJANJE I PRESTANAK RADA SINDIKATA

Član 89.

Sindikat će trajati sve dok za to budu postojali zakonski uslovi ili dok Skupština Sindikata ne donese odluku o prestanku rada Sindikata. Odlukom o prestanku rada Sindikata istoveremeno se odlučuje i o imovini Sindikata, koja se može odrediti samo u korist sindikalne, dobrotvorne i kulturne ustanove.

Član 90.

Sindikat može prestati sa radom dobrovoljno ili po sili Zakona.

Odluku o odbrovoljnom prestanku rada Skupština donosi 2/3 (dvotrećinskom) većinom svih delegata Skupštine Sindikata.

Inicijativu za prestanak rada Sindikata može dati 1/3 (jedna trećina) članova Sindikata u slučaju:

-       ako je proteklo dvostruko više vremena od vremena utvrđenog Statutom za održavanje Skupštine, a Skupština Sindikata nije održana,

-       ako se broj članova Sindikata smanji ispod minimalnog broja,

-       u drugim slučajevima utvrđenim Zakonom.

Član 91.

Sindikat prestajen sa radom po sili Zakona, u skladu sa odredbama člana 42., 43. i 44. Zakona o udruženjima i fondacijama FbiH. Udruženje je obavezno svaku statusnu promjenu prijaviti nadležnom ministarstvu u roku utvrđenim Zakonom.

8. PRIPAJANJE, RAZDVAJANJE, TRANSFORMACIJA, PRESTANAK RADA SINDIKATA

Član 92.

Sindikat se može spojiti, razdvojiti ili transformisati u drugo udruženje, fondaciju ili Sindikat u skladu sa Zakonom.

Odluku iz prethodnog stava donosi Skupština dvotrećinskom većinom delegata Skupštine Sindikata. Ovom odlukom reguliše se naročito: naziv i sjedište te podjela imovine, prava i obaveze, kao i druga pitanja koja se odnose na statusne promjene Sindiakta.

Član 93.

Istovremeno se odlukom o prestanku rada Sindikata Skupština a na prijedog Sindikalnog odbora donosi plan likvidacije Sindikata, kojim se utvrđuje raspored imovine, prava i obaveze Sindikata.

Skupština, a na prijedlog Sindikalnog odbora imenuje likvidatora Sindikata čija dužnost je da se stara o izvršenju plana likvidacije i koji je ovlašten da zastupa Sindikat u postupku likvidacije i u postupku podnošenja zahtjeva za prijavu prestanka rada Sindikata nadležnim organima. Imovina kod raspuštanja Sindikata, nakon izmirenja svih zakonskih obaveza rasporediti će se shodno odluci nadležnog organa udruženja (Skupštine), a na prijedlog Sindikalnog odbora, vodeći računa o ravnopravnom procentualnom udjelu svake Sindikalne organizacije.

9. POSLOVNA TAJNA

Član 94.

Poslovnu tajnu predstavljaju isprave i podaci čije bi saopštavanje neovlaštenom licu štetilo interesima i ugledu Sindikata i organizacija sa kojima je Sindikat usko povezan, njenih sponzora i donatora, a naročito:

  • poslovni planovi i program razvoja Sindikata,
  • finansijski planovi i izvještaji,
  • druge isprave i podaci kojima raspolaže Sindikat, a koji se utvrđuju posebnim aktom Sindikata.

VI. ZAVRŠNE ODREDBE

Član 95.

Izabrani članovi organa Sindikata, na svim nivoima nakon izbora daju svečanu izjavu.

Tekst svečane izjave i druga pitanja u vezi s tim utvrditi će Centralni sindikalni odbor.

Član 96.

Predsjednik, zamjenik, sekretar, blagajnik SBHP i druga lica mogu izvršiti profesionalizaciju svoje funkcije u Sindikatu.

Odluku o profesionalizaciji i uvjetima za rad profesionalnog lica donosi Centralni sindikalni odbor na prijedlog Predsjedništva Sindikata.

Član 97.

Za sklapanje Kolektivnog ugovora u „grani Pošta“ ovlašćuje se, i stim u vezi, odluku donosi Predsjednik i Predsjedništvo SBHP.

Svoje ovlaštenje iz stava jedan ovog člana Predsjednik i Predsjedništvo SBHP može prenijeti na Pregovarački tim koji nije stalni organ ili lice koje ovlasti Predsjednik i Predsjedništvo SBHP, a kojeg će imenovati posebnom Odlukom za svaki pojedinačni slučaj.

Članovi pregovaračkog tima, na osnovu posebnog ovlaštenja o vršenju pregovora za zaključivanje Kolektivnog ugovora, raspravljaju i utvrđuju nacrt, prijedlog i konačnu verziju Kolektivnog ugovora, te stupaju u pregovore oko njegovog zaključivanja sa nadležnim organima vlasti i Upravom Društva. Predsjednik Sindikata ovlašten je da potpiše usaglašeni tekst Kolektivnog ugovora uz prethodnu odluku Predsjedništva Sindikata o prihvatanju usaglašenog teksta.

Član 98.

Sindikat BH Pošta je obavezan formirati štrajkački fond Sindikata. Odluku o formiranju štrajkačkog fonda donosi Centralni sindikalni odbor na prijedlog Predsjedništva Sindikata.

Bliže odredbe o načinu prikupljanja sredstava u štrajkački fond i raspodjeli istih, biti će regulirana Pravilnikom o radu štrajkačkog fonda, koji na prijedlog Predsjedništva usvaja CSO SBHP.

Član 99.

Izmjene i dopune Statuta vrše se prema proceduri propisanoj za njegovo donošenje. U specifičnim situacijama, između dva zasijedanja Skupštine, Centralni sindikalni odbor može statutarnom odlukom izvršiti izmjene i/ili dopune ovog Statuta ako se one ne tiču osnovnih Statutarnih ciljeva Sindikata.

Statutarna odluka se donosi dvotrećinskom većinom (2/3) glasova od ukupnog broja članova Centralnog sindikalnog odbora.

O donošenju odluke iz prethodnog stava, Centralni sindikalni odbor će izvijestiti Skupštinu Sindikata na prvom zasijedanju.

Član 100.

Autentično tumačenje ovog Statuta daje Centralni sindikalni odbor na prijedlog Statutarne komisije, a tumačenje drugih općih akata Sindikata daje organ koji ih je donio, takođe na prijedlog Statutarne komisije.

Član 101.

Stupanjem na snagu ovog Statuta prestaje važiti Statut Sindikata BH POŠTA usvojen 28.05.2002.godine u Sarajevu i upisan u Registar pod brojem: 04-05-2-1999/02 od 11.09.2002.godine.

Član 102.

Svi organi Sindikata usaglasit će svoju organizaciju sa odredbama ovog Statuta u roku od tri mjeseca od njegovog stupanja na snagu.

Član 103.

Ovaj Statut stupa na snagu danom donošenja i usvajanja na Skupštini, a primjenjivat će se od dana upisa u registar kod nadležnog ministarstva pravde FBiH.

Broj: 064-1/19

Sarajevo, 21.04.2019.godine.

               Predsjedavajući Skupštine SBHP

               ___________________________

                                Džemo Memić

Kontakt:
Eldin Šabanović - Predsjednik Sindikata BHP
Zmaja od Bosne
71000 Sarajevo
tel: + 387 33616-640
mob:+ 387 61893-475
eldin.sabanovic@posta.ba
 
Copyright